Diş eti çekilmesi birçok insanın mücadele ettiği bir hastalıktır ancak genellikle ilk evrelerinde fark edilmez ya da dikkate alınmaz. Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınızı anlayabileceğiniz bazı noktalar ve kriterler bulunmaktadır. Dent Group olarak yazımızda sizlere gerekli tüm detayları anlatacağız. Bizleri takip etmeye ve yazımızı okumaya devam edin.

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir? 

Diş eti hastalığı olarak da adlandırılan diş eti çekilmesi, en temelde bir enfeksiyondur ve dişleri koruyan kemiklerin kaybedilmesine yol açabilir. Dişlerin etrafında bulunan yumuşak dokunun yavaş yavaş zarar görmesiyle ortaya çıkar. Dişleri gevşetebilir ve böylece diş kaybı meydana gelebilir.

Bu rahatsızlık yaygın olarak görülmektedir ancak tedavi edilebilirdir. Özellikle ağız sağlığına dikkat edilmesi, dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla birlikte büyük ölçüde önlenir. Çoğunlukla ağız hijyenine dikkat etmeme sonucunda ortaya çıkmaktadır.  Diş eti çekilmesi nedir sorusunun en kısa ve öz cevabı budur.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi neden olur sorusunun yanıtlanması aslında bu hastalığı önlemek için yapılabilecek ilk şeylerden biridir. Bu nedenleri ortadan kaldırarak daha sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz. En temelinde bakterilerden meydana geldiği bilinmektedir. Bu bakteriler bir plak oluşturur ve sonunda diş eti çekilmesine dönüşebilir.

Aşağıda bu hastalığın sebeplerini daha detaylı bir şekilde görebileceksiniz;

  • Günlük hayatta tüketilen yiyeceklerde bulunan nişasta ve şeker plak oluşumuna sebep olmaktadır.
  • Bu plak zamanla tartara yani diş taşına dönüşür ve çıkarılması daha güç bir hale gelir. Plaklar, dişleri düzenli fırçalamayla ve diş ipleriyle temizlenebilirken diş taşı temizlenemez. Profesyonel yardım gerekir.
  • Ağız kuruluğu da plak ve tartar oluşumuna sebep olabilmektedir.
  • Yetersiz beslenme ve C vitaminin yeterince alınmaması da sebepler arasındadır.
  • Hormonal değişikler ve kötü genetikte önemli rol oynar.

Tüm bu nedenlerin ortadan kaldırılması mümkün olmasa dahi ağız sağlığına dikkat ederek diş eti çekilmesi büyük ölçüde önlenebilir. Eğer böyle bir problemle karşı karşıyaysanız ve dişlerinizde gözle görülür tartarlar meydana geldiyse hemen bir uzmana başvurmalısınız. Dent Group olarak birden fazla şehirde modern kliniklerimizle hizmet veriyor, son teknolojileri sizin için takip ediyoruz.
Bu web sitesinin tüm tasarımı ve tüm içerik DentGroup’a aittir. DentGroup'un yazılı ve açık izni olmaksızın bunların kullanımı halinde ilgililer hakkında 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca cezai ve hukuki yollara başvurulacaktır.
Tüm hakları saklıdır
2020 DentGroup A.Ş.