Diş taşı temizliği düzenli olarak yaptırılması gereken bir işlemdir. Dişlerde taş oluşumunu engellemek oldukça zordur ve özellikle çarpık dişlerde daha fazla görülür. Yediğimiz yiyeceklerden sonra ağzımızda oluşan bakterilerin sertleşmesi sonucunda oluşan diş taşları, uzman eşliğinde temizlenmelidir. Yazımızda sizlere konuyla alakalı detaylı bilgi vereceğiz. Okumaya devam edin.

Diş Taşı Temizliği Neden Yapılır?

Diş taşı temizliği neden yapılır? Yapılması neden gereklidir? Gibi sorular birçok insan tarafından sorulmaktadır. Dişlerdeki taşların temizlenmemesi, uzun vadede diş ve ağız sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Basit bir sorunmuş gibi görünen ve anlık olarak ağrıya sebep olmayan bu problem kalıcı ve büyük hasarlar meydana getirebilir.

Aşağıda diş taşlarının sebep olduğu problemleri görebileceksiniz;

  1. En temelde diş eti hastalıklarına sebep olmaktadır.
  2. Diş eti çekilmesi görülen ilk problemler arasındadır.
  3. Dişlerin ve diş etlerinin arasında oluşan boşluklarda diş taşlarıyla dolar.
  4. Daha sonraki süreçte dişlerde çürüme meydana gelmeye başlar.
  5. Kemik erimesi son aşamadır ve bu aşamada dişler kaybedilebilir.

Diş taşı temizliği yukarıda gördüğünüz sebeplerle mutlaka yapılmalıdır. 6 aylık aralıklarla dişlerinizi kontrol ettirmenizde ve gerekiyorsa temizlik yaptırmanızda fayda vardır. Senede en az 1 kere diş taşı temizliği yaptırmak uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem sırasında birçok hastaya narkoz uygulanmamaktadır çünkü bu işlem ağrı ya da sızıya sebep olmaz. Ancak diş taşı temizliği sonrası dişlerde hassasiyet görülebilir. 24 saat boyunca sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir. Aynı zamanda çok sıcak ve çok soğuk içecekler tüketilmemelidir. Yemekler de ılık tüketilir.

Diş taşı temizliği uzman doktorlar tarafından dikkatle yapılır. Öncelikle hangi bölgelerde bu problemin olduğu tespit edilir ve daha sonra diş etlerinden başlanarak temizlik tamamlanır. Diş taşları özenle parçalanarak dişlerden ayrılmaktadır. Uzun süre temizlenmeyen diş taşları kendiliğinden düşebilir ancak bu problemin tamamen ortadan kalktığını göstermez.

Dent Group olarak farklı şehirlerdeki kliniklerimizde bu hizmeti ve ağız sağlığınız için gerekli olan tüm hizmetleri uzman kadromuzla veriyoruz. Bizimle hemen iletişime geçebilir ve randevu alarak daha sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.
Bu web sitesinin tüm tasarımı ve tüm içerik DentGroup’a aittir. DentGroup'un yazılı ve açık izni olmaksızın bunların kullanımı halinde ilgililer hakkında 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca cezai ve hukuki yollara başvurulacaktır.
Tüm hakları saklıdır
2020 DentGroup A.Ş.