Ağız Kokusu (Halitosis)

Ağız Kokusu (Halitosis)

Ağız Kokusu (Halitosis) Nedir?

 

Halitosis (ağız kokusu) ağızdan veya burundan gelen, hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız eden nefesteki çirkin kokudur.

 

Kötü ağız kokusu kişiler arası iletişimi olumsuz etkilediği gibi, kişide sosyal baskı, psikososyal stres ve özgüven problemleri olusmasına yol açmaktadır. Hatta ağız kokusu probleminden ötürü sosyal ve bireysel izolasyonlar da görülebilmektedir. Son yıllarda ağız kokusu ile ilgili bilgi birikimi giderek artmış, tükürükte ve nefeste bakteriler tarafından üretilen uçucu sülfür bileşiklerinin (USB) direkt ölçümü geliştirilmiş, kokunun kaynakları ve sebepleri daha net olarak ortaya konabilmiştir.

 

Hastalar ağız kokusu için diş hekimlere başvurarak ağız içi muayenesi yapılır. Diş çürükleri ve periodontal hastalıklardan sonra, diş hekimlerine yapılan en sık basvuru nedeni, ağız kokusudur.

 

Ağız Kokusu Herkeste Görülür mü?

 

Kötü ağız kokusu toplumda sıkça ve her yaşta görülmektedir. Yetişkinlerin en az %50’sinde hayatlarının bir döneminde, özellikle sabah kalktıktan sonra sosyal olarak kabul edilemeyecek derecede ağız kokusu vardır.

 

Yapılan araştırmalar, erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla ağız kokusu olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, 20 yaş üzeri bireylerde de gençlere oranla 3 kat fazla gözlemlenmektedir.

 

Ağız kokusu sıklığı %50 gibi yüksek bir oranda rapor edilmesine rağmen çok az hasta tedavi için diş hekimine gelmektedir. Ağız kokusu problemi yaşayan insanların, bu durumun tam olarak farkında olmamalarına, ‘koku paradoksu’ denilmektedir. Bununla beraber; erkeklerin yaklaşık %50’sinin, kadınların ise %60’ının kozmetik ağız spreyi kullandıkları belirtilmektedir.

 

Yaşla Birlikte Ağız Kokusu Artar mı?

 

Orta yaş gurubundaki bireylerde özellikle sabahları şiddetli bir ağız kokusu görülmektedir. İleri yaş gruplarında ise kullanılan protezler, tükürüğün akışkanlığını yitirmesi ve sistemik hastalıklara bağlı olarak ağız kokusu artmaktadır.

 

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

 

  • Ağız kokusunun sebepleri, patolojik veya fizyolojik olabileceği gibi, bazı vakalarda her ikisi bir arada da olabilir.
  • Patolojik halitozislerin %80-90’i ağız, %10-20’si ağız dışı kaynaklıdır.
  • Dişeti ve mukoza hastalıkları, mantar ve enfeksiyonlar, dil ve dil kökü tabakası (pas), reflu ve postnazal (geniz) akıntı, kötü durumdaki implant ve protezler, diş çürükleri kötü dolgular, tükürükte azalma ve ağız kuruluğu, ağız kanserleri, yarık damak, tonsil (bademcik) hastalıkları ağız kaynaklı sebepleri oluşturur.

 

Ağız ve Diş Sağlığım İyi Olduğu Halde Bu Koku Nereden Geliyor?

 

Ağız veya ağız dış kaynak ayırımını yapmak için en kolay yol, ağız ve burun kokularını karşılaştırmaktır çünkü halitosisin ağız dışı nedenleri düşünüldüğünde akla gelen ilk organ, burundur. Burun solunumu, aslen tercih edilmesi gereken solunum tipidir. Halitozisin etiyolojisinde önemli bir yeri olan ağız solunumu ise burun tıkanıklığı sonucu meydana gelmektedir.

 

Koku, burundan kaynaklanıyor veya medikal sebeplere sahip ise ileri değerlendirme için bir tıp doktoruna başvurulmalıdır. Biliyoruz ki burun tıkanıklığının anatomik nedenleri arasında en sık görülenlerinden biri, septum deviasyonudur. Septum deviasyonu olan bir hastada buna bağlı diğer burun patolojileri de daha inatçı ve daha sık görülmektedir. Patolojiyi açıklayan ağız kaynaklı bir neden yok ise, ağız kokusu olan bir hastada, septum deviasyonunun ağız solunumu yaparak halitozise neden olabileceği mutlaka akla getirilmelidir.

 

Ağız kokusunun fizyolojik nedenleri ise açlık, mensturasyon, sigara içiciliği, kötü ağız hijyeni, yemek artıkları, yüksek protein içerikli gıdalar, soğan, sarımsak, turp gibi odoriferöz yiyecekler, kahve, alkol ve bazı baharatlar.

 

Ağzımın Kokmasını Önemsemeli miyim?

 

Ağız kokusu, üst ve alt solunum yolu rahatsızlıkları, gastrointestinal sistem (mide-bağırsak), yemek borusu, karaciğer, otoimmün system (bağışıklık) ve kan hastalıkları, kronik böbrek yetmezliğI, lösemi, AIDS ve metabolik hastalıklar gibi hastalıkların habercisi olabileceğinden, ciddiye alınmalı, ağız kaynaklı değilse muhakkak doktora gidilmelidir.

 

Sigara Kullandığım İçin Ağzım Kokar mı?

 

Sigara, doğrudan veya yol açtığı diş ve dişeti hastalıkları nedeni ile dolaylı halitozis sebebidir. Sigara dumanı, USB (uçucu sülfür bileşikleri) içerir. Aşırı sigara, kıllı dile yol açar, bu da tütün kokusunun ve gıda artıklarının tutulmasına sebep olur. Sadece sigaraya bağlı ağız kokusu 24 saat sürer. Dil sırtının, USB’nin oluşumundan sorumlu birinci kaynak olduğu bildirilmiş ve dil sırtındaki pasın temizlenmesinin USB oluşumunu azalttığı ortaya konulmuştur. En uzun süreli etkinliğin dil pasının temizlenmesi ile sağlandığı gözlenmiştir.

 

Ağızım Kötü Kokuyor, Ne Yapmalıyım?

 

Halitozis tedavisi; ağız hijyenine dikkat etmek, diş ve dil fırçalamak, dişlerin arasını temizlemek, dişeti iltihaplarını tedavi ettirmek esaslarına dayanır. ağız kokusu olan hastalar, sigara içmeyi azaltmaları için cesaretlendirilmeli, zararlı gıdalardan uzak durmalı, düzenli aralıklarla beslenmeli, diş doktorlarını 6 ayda bir ziyaret etmelidirler.

 

Dilimi Neden Fırçalamalıyım?

 

Dişlerden plağın uzaklaştırılması için pek çok ürün kullanılırken, üzerinde ağız kokusu oluşturan milyonlarca bakteri barındıran bir organın, yani dilin temizliği ihmal edilmiştir.

 

Dilin arka sırtı bakteri örtüsü ile kaplıdır. Yutkunmak ve pek çoğumuzda olduğu gibi yumuşak diyetle beslenmek bu örtüyü kaldıramaz, sonuçta beyaz-gri ve mikroorganizmadan zengin bir tabaka orada bozulmadan kalır.

 

Dildeki bu katmanın kokuşması sırasında olusan hidrojen sülfit ve metil merkap, doğrudan ağız kokusuyla ilişkilidir. Bu nedenle, dilin fırçalanmasi en az dişlerin fırçalanması kadar önemsenmelidir.

 

Dil yüzeyinin kazınması için plastik dil kazıyıcıları ve küçük fırçalar dizayn edilmiştir. Bunlar, özellikle bulantı refleksi olan hastalar için kolaylık sağlar. Dil olabildiği kadar dışarı çıkarılır, dil temizleyici/kazıyıcı dilin olabildiği kadar arka bölgesine yerleştirilir ve kuvvet uygulayarak öne doğru yavaşça çekilir. Halitozisli hastalar bu işlemi günde birkaç kez tekrarlamalıdırlar.

 

Çocuğumun Ağzı Kokuyor, Ne Yapmalıyım?

 

Farklı yaş gruplarının spesifik ağız kokuları bulunmaktadır. Örneğin, 2-5 yaş arası çocuklarda, sıklıkla tonsil kriptlerinde (bağdemcikler) yerleşen besin artıkları ve bakterilere bağlı olarak gelişen spesifik bir ağız kokusu gözlemlenmektedir.

 

Mutlaka önce bir pedodontiste (çocuk diş hekimine) başvurulmalıdır. Gerekli görülen teşhis ve tedaviye rağmen hala ağız kokusu giderilemiyor ise o zaman çocuk doktorundan randevu talep edilmelidir.

 

Makaleyi Yazan Hekim: Dt. Bijen Muhit

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekimine başvurmalısın.

Online Randevu Al
Klinik Seç..
Hekim Seç

Bu Tedavinin Uygulandığı Klinikler

Maslak Diş Kliniği
Maslak Büyükdere Caddesi No: 239 D:4/10
Sarıyer / İstanbul Maslak / İstanbul
444 88 21
Ataşehir Diş Kliniği
Barbaros Mah. Halk Cad. No:63/1
Ataşehir / İstanbul Ataşehir / İstanbul
444 88 21
Acarkent Diş Kliniği
Acarkent Mah. Acarkent Sitesi 9. Cad. No: 3/3
Beykoz / İstanbul Acarkent / İstanbul
444 88 21
Göztepe Diş Kliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 269 Sahrayıcedit
Kadıköy / İstanbul Göztepe / İstanbul
444 88 21
Çekmeköy Diş Kliniği
Mimar Sinan Mah. Mimar Sinan Cad. No:59/A
Çekmeköy / İstanbul Çekmeköy / İstanbul
444 88 21
Antalya Lara Diş Kliniği
Güzeloba Mah. Barınaklar Bulvarı No: 130/B
Muratpaşa / Antalya Lara / Antalya
444 88 21
Muğla Bodrum Diş Kliniği
Çırkan Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No:3/4
Bodrum / Muğla Bodrum / Muğla
444 88 21
Yenibosna Diş Kliniği
Merkez Mah. Atatürk Cad. No: 3/B
Yenibosna / İstanbul Yenibosna / İstanbul
444 88 21
Gaziantep Şehitkamil Diş Kliniği
Batıkent Mah. Kürşat Tüzmen Bulvarı No: 42/10
Şehitkamil / Gaziantep Şehitkamil / Gaziantep
444 88 21
Kocaeli Başiskele Diş Kliniği
Seymen Mah. D130 Karayolu 65. Sk. No:71
Başiskele / Kocaeli Başiskele / Kocaeli
444 88 21
Nişantaşı Diş Kliniği
Teşvikiye Mah. Sinoplu Şehit Cemal Sok. Topoğlu Palas No:14/2
Şişli / İstanbul Nişantaşı / İstanbul
444 88 21
Sakarya Serdivan Diş Kliniği
Arabacıalanı Mah. Mehmet Akif Ersoy Cad. No:6 3-A
Sakarya / Serdivan Serdivan / Sakarya
444 88 21
Mersin Yenişehir Diş Kliniği
Çiftlikköy Mahallesi 34. Cadde No: 45/A
Yenişehir / Mersin Yenişehir / Mersin
444 88 21
Koşuyolu Diş Kliniği
Koşuyolu Mah. Kalfa Çeşmesi Sok. No:28
Kadıköy / İstanbul Koşuyolu / İstanbul
444 88 21
Antalya Konyaaltı Diş Kliniği
Kuşkavağı Mah. 563. Sok. No:2/A
Konyaaltı / Antalya Konyaaltı / Antalya
444 88 21
Aydın Efeler Diş Kliniği
Mimar Sinan Mahallesi 2362 Sokak No:1/C
Efeler / Aydın Efeler / Aydın
444 88 21
Adana Çukurova Diş Kliniği
Huzurevleri Mahallesi Türkmenbaşı Bulvarı No:60/D Canoğlu Plaza
Çukurova / Adana Çukurova / Adana
444 88 21
Zekeriyaköy Diş Kliniği
Zekeriyaköy Mahallesi 1. Cadde No: 57 İç Kapı No:2
Sarıyer / İstanbul Zekeriyaköy / İstanbul
444 88 21
Bursa Çamlıca Diş Kliniği
Çamlıca Mah. Kavakdere Cad. B Blok No:150 B/A
Nilüfer Bursa Çamlıca / Bursa
444 88 21
İzmir Bornova Diş Kliniği
Kazımdirik Mah. 372/26 Sok. No:9
Bornova İzmir Bornova / İzmir
444 88 21
Balıkesir Altıeylül Diş Kliniği
Bahçelievler, Stadyum Cd. No:8/4
Merkez Balıkesir Altıeylül / Balıkesir
444 88 21
Antalya Lara Kids Diş Kliniği
Güzeloba Mah. Barınaklar Bulvarı No:130/A Muratpaşa / Antalya Lara kids / Antalya
444 88 21
İzmir Güzelbahçe Diş Kliniği
Mithatpaşa Caddesi Siteler Mahallesi No: 585/A
Güzelbahçe İzmir Güzelbahçe / İzmir
444 88 21