Telsiz Ortodonti (Invisalign)

Telsiz Ortodonti (Invisalign)

Şeffaf Plaklarla, Telsiz Diş Düzeltme (Ortodonti) Tedavisi ile Çapraşık Diş Tedavisi

 

Invisalign Tedavisi Nedir?

 

Invisalign tedavisi; dijital ortodontik tedavi teknolojisi olarak dişlerine uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerini düzeltmek üzere uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemi. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) tercih edilme nedeni diş teli kullanmadan şeffaf plaklar ile çapraşık diş tedavisi uygulamasının olması.

 

Invisalign Tedavisinin Özellikleri Nedir?

 

 • Günlük yaşantınızı etkilemez, diş teli kullanımı olmadan çapraşık diş tedavisidir.
 • Şeffaf plak kullanımı sayesinde ağız içinde belli olmaz.
 • Şeffaf plaklar yemek yerken veya bir şey içerken çıkartılabilinir.
 • Özel günlerinizde (düğün, mezuniyet, iş toplantıları vb.) plaklarınızı çıkartabilir, birkaç saat tedaviye ara verebilirsiniz.
 • Invisalign (şeffaf plak tedavisi) hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanır.
 • Metal, braket ve tel kullanımı yoktur.
 • Ağız içi tarayıcılar aracılığı ile tedavi sonucu hakkında ön bilgilendirme verir.

 

Diş Teli Olmadan Dişler Nasıl Hareket Eder?

 

 • Invisalign plakları, dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde üretilir.
 • Her bir plak 0.05 mm’lik hareket yaratır.
 • Plaklar 15 gün boyunca takılır ve devamında bir sonra ki plağa geçilir.

 

Diş Hareketine Göre Şeffaf Plaklar Nasıl Üretilir?

 

 • Ortodontist hekiminiz ağız içinden ölçü alır.
 • CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır.
 • Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir.
 • Her bir 0.05 mm’lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

 

Şeffaf Plaklar Gün İçinde Ne Kadar Süre ile Takılmalı?

 

 • Invisalign tedavisinde şeffaf plakları günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir.
 • Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir.
 • Özel gün ve davetlerde ise sadece etkinlik süresince çıkarılması ve sık tekrarı yapılmaması tavsiye edilir.
 • Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsin fakat çay gibi sıcak içecekler içerken çıkartman önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.
 • Invisalign tedavisinde düzenli şeffaf plak kullanımı tedavi sonucu için önemli bir etkendir.

 

Invisalign Tedavim Öncesinde Tedavi Sonunu Görebilecek miyim?

 

Tedavi planın sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonucunu üç boyutlu olarak görebilirsin. Ayrıca tedavi boyunca dişlerinin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilirsin.

 

Herkes Invisalign ile Telsiz Ortodontik Tedavi Yaptırabilir mi?

 

Hem yetişkin hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları ve diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.

 

 

Çocuklar İçin Invisalign Tedavisi Uygun mu?

 

Çocuğunuz bütün süt dişlerini düşürmüş ve min. 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekir. Bu da ortalama 12-14 yaş civarına denk gelir. Detaylı bilgi için invisalign first sayfasını inceleyebilirsin.

 

Invisalign Tedavisinde Kontroller Ne Sıklıkta Olur?

 

Kontrollerin ayda bir olacak şekilde planlanır. Her kontrolde hastaya 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin; tedavin için 20 plak üretilmiş ise tedavin 10 aylık bir süreye denk gelir.


Farklı ülke ya da şehirden tedavi için ulaşım sağlanıyor ise hasta ile doktor arasında ayrı bir planlama sağlanabilir.

 

Invisalign Plaklarının Bakımını Nasıl Yapılır?

 

Her sabah ve her akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Bunun yanında protez temizleme tabletleri ile de alignerlarınızın bakımını yapabilirsiniz.

 

Normal Diş Teli ile mi Yoksa Invisalign (Şeffaf Plak) ile mi Tedavi Daha Kısa Sürer?

 

Tedavi süresi vakaya göre değişir Invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklarda kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre hastadan hastaya değişmekle beraber daha kısa olabilir.

 

Invisalign Tedavime Hemen Başlayabiliyor muyum?

 

Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip kliniğe ulaşması ortalama 1-1,5 ay sürebilir. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu bellidir.

 

Invisalign Tedavimden Önce Bir Hazırlık Yapılması Gerekiyor mu?

 

Invisalign ile çapraşık diş tedavisine başlamadan önce;

 

 • Ağız içinde var ise çürüklerin temizlenmesi
 • Diş taşlarının temizlenmesi (dentgroup total bakım) gereklidir. 

 

Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.

 

Invisalign Tedavisi Bittikten Sonra Herhangi Bir İşlem Yapılıyor mu?

 

Invisalign tedavin bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinin iç tarafına herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması amacı "retainer” denilen dışarıdan görünmeyen sabitleyici teller takılır. Süresini tedavi planına göre ortodonti uzmanı belirler.

 

Invisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

 

Invisalign Tedavisinde Ağrı Olur mu?

 

Dişlerin hareket edebilmesi için bir itme kuvveti uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedilmesi olağan ve beklenen bir süreçtir. Her plak değişiminde 1-2 gün baskı hissedilmesi normaldir.

 

Invisalign Tedavisi Konuşmayı Etkiler mi?

 

1-2 günlük alışma dönemi sonrası konuşmanı etkileyebilecek bir durum yaşanmaz. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşman gerekecek ise 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsin.

 

Sigara Kullanımı Şeffaf Plakları Sarartır mı?

 

Eğer çok içiyorsanız, belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınızda sararma olacaktır. Fakat invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğiniz için bu sararma aşırı olmayacaktır.

 

Başka Ne Tür İçecek veya Gıdalar Invisalign Plaklarını Renklendirir?

 

Köri sosu, hardal, kırmızı şarap, vişne suyu, tütün mamülleri, kahve ve çay tüketimi invisalign plaklarınızı renklendirebilir. 

 

Invisalign Plaklarını Sadece Gece Taksam Olur mu?

 

Dişlerinizin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı gelmesi gerekmektedir. Bu yüzden sadece gece takılan şeffaf plaklarlar tedavinizi arzu edilen şekilde bitirmeyecektir.

 

Invisalign Plaklarını Yüzerken veya Spor Yaparken Takabilir miyim?

 

Invisalign tedavisinde günlük aktivitelerinde ortodontik tedavini devam ettirirsin.

 

Invisalign Tedavimin Simülasyonunu Bende de Olacak mı?

 

Hastaya bağlantı adresi ve kodu içeren iki adet e-posta ulaştırılır. Bağlantı adresini tıklayarak ayrı bir mailde iletilen kodu girmen halinde 3 boyutlu tedavi planını cep telefonundan takip edebilirsin.

 

Invisalign Aligner’larında Plastik Malzeme İmalatında Kullanılan Malzeme İçeriği Nedir?

 

Invisalign plakları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini içermemektedir. Bu sebeple Invisalign ile şeffaf plak tedavisi hamilelik, süt verme vb. durumlarda da kullanılır.

 

Ataşmanlar (Invisalign Tedavisi Sırasında Dişlerin Üzerine Yapıştırılan Küçük Diş Rengindeki Çıkıntılar) Tedavi sonuna kadar kalacak mı?

 

Evet, genellikle bu ataşmanlar tedavinin başından sonuna kadar dişlerin üzerinde kalır. Bazı ataşmanların tedavi sırasında yerleri değişebilir. Tedavin bittiğinde bu ataşmanların hepsi diş yüzeyinden temizlenir.

 

Invisalign Tedavisi Sırasında Ataşmanlar Dışında Ağzıma Ekstra Apareyler Takılır mı?

 

Normal şartlar altında invisalign tedavisinde hastalara ataşmanlar dışında bir şey kullandırılmaz. Ancak bazı ağır vakalarda sadece gece olmak üzere takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında ağır vakalarda mini vida sistemleri de invisalign tedavisi sırasında uygulanabilir. Tüm bu yapılacak işlemler ilk muayeneniz sonrasında size detaylı bir şekilde ortodonti uzmanınız tarafından anlatılacaktır.

 

Aktif Olarak Kullandığım Şeffaf Plağımı (Alignerımı) Kaybettim Ne Yapmalıyım?

 

Örneğin; aktif olarak kullandığın 15 nolu plağını kaybettiysen, kırmızı saklama kabımızda bulunan pasif aligner olan 14 no’yu ortodonti uzmanına gidene kadar takman yeterli olur. Pasif plaklarını yine günde ortalama 20-22 saat takman gerekecektir. 

 

Klasik Ölçü Tekniği Yerine Dişlerimin 3 Boyutlu Tarama ile Ölçüsünün Alınımı Invisalign Plaklarımın Türkiye’ye Gelmesini Hızlandırır mı?

 

Dijital tarama veya 3 boyutlu tarama ile alınan ölçüler online sistem üzerinden aynı gün içerisinde A.B.D’ ye ulaşır. Tedavi planın oluşturulması, plakların (alignerların) üretimi ve gümrükten geçmesi gibi işlemler süreyi uzatabilmektedir. Dijital tarama ile alınırsa invisalign plaklarınızın gelmesi ortalama 1 aydır.

 

Invisalign Plaklarımın Üstünde Bazı Yazılar Var Bunların Anlamı Nedir?

 

Invisalign plakların bir tarafında hasta kod numaranız ve invisalign logosu yer alır. Diğer tarafında ise üst çene ise ‘’U’’ alt çene ise ‘’L’’ yazısı bunların yanında ise aligner numaranız yani plak numaranız yazar. Örneğin: üst 25 nolu plak ise U25 , alt 15 no lu plak ise de L15 yazar.

 

Invisalign Tedavisini Her Hekim Yapabilir mi?

 

Invisalign tedavisini yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekir. Invisalign tedavisini mutlaka bir ortodonti uzmanının yapması gerekir. Invisalign tedavisinin Türkiye’ de yapan ortodonti uzmanlarının listesini https://www.invisalign.com/get-started/find-a-doctor adresinden bulabilirsin.

 
Makaleyi Yazan Hekim: Ortodonti Uzmanı Dr. Cihan Çapan

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekimine başvurmalısın.

Tedavi Adı TL Fiyat Aralığı
Eklem plağı (diş sıkma için, tedavi edici kişiye özel plaklar) 2.885 - 12.355 TL
Orthero - telsiz ortodonti 19.520 - 69.210 TL
Invisalign - telsiz ortodonti (cerrahi vakalar hariç) 25.330 - 93.360 TL
Invisalign first - çocuklar için telsiz ortodonti (6-12 yaş) 31.915 - 59.275 TL
Online Randevu Al
Klinik Seç..
Hekim Seç

Bu Tedavinin Uygulandığı Klinikler

Maslak Diş Kliniği
Maslak Büyükdere Caddesi No: 239 D:4/10
Sarıyer / İstanbul Maslak / İstanbul
444 88 21
Ataşehir Diş Kliniği
Barbaros Mah. Halk Cad. No:63/1
Ataşehir / İstanbul Ataşehir / İstanbul
444 88 21
Acarkent Diş Kliniği
Acarkent Mah. Acarkent Sitesi 9. Cad. No: 3/3
Beykoz / İstanbul Acarkent / İstanbul
444 88 21
Bağdat Caddesi Diş Kliniği
Bağdat Caddesi No:310 Cemilpaşa Apt. K:2/4
Kadıköy / İstanbul Bağdat Caddesi / İstanbul
444 88 21
Göztepe Diş Kliniği
Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 269 Sahrayıcedit
Kadıköy / İstanbul Göztepe / İstanbul
444 88 21
Bağdat Caddesi Kids Diş Kliniği
Suadiye Mah. Bağdat Caddesi No:391 Kat:2 D:2
Kadıköy / İstanbul Bağdat Caddesi Kids / İstanbul
444 88 21
Çekmeköy Diş Kliniği
Mimar Sinan Mah. Mimar Sinan Cad. No:59/A
Çekmeköy / İstanbul Çekmeköy / İstanbul
444 88 21
Antalya Lara Diş Kliniği
Güzeloba Mah. Barınaklar Bulvarı No: 130/B
Muratpaşa / Antalya Lara / Antalya
444 88 21
Bahçelievler Diş Kliniği
Haznedar Mah. Bağcılar Cad. No:14
Güngören / İstanbul Bahçelievler / İstanbul
444 88 21
Muğla Bodrum Diş Kliniği
Çırkan Mah. Fatih Sultan Mehmet Cad. No:3/4
Bodrum / Muğla Bodrum / Muğla
444 88 21
Yenibosna Diş Kliniği
Merkez Mah. Atatürk Cad. No: 3/B
Yenibosna / İstanbul Yenibosna / İstanbul
444 88 21
Kocaeli Başiskele Diş Kliniği
Seymen Mah. D130 Karayolu 65. Sk. No:71
Başiskele / Kocaeli Başiskele / Kocaeli
444 88 21
Nişantaşı Diş Kliniği
Teşvikiye Mah. Sinoplu Şehit Cemal Sok. Topoğlu Palas No:14/2
Şişli / İstanbul Nişantaşı / İstanbul
444 88 21
Koşuyolu Diş Kliniği
Koşuyolu Mah. Kalfa Çeşmesi Sok. No:28
Kadıköy / İstanbul Koşuyolu / İstanbul
444 88 21
Antalya Konyaaltı Diş Kliniği
Kuşkavağı Mah. 563. Sok. No:2/A
Konyaaltı / Antalya Konyaaltı / Antalya
444 88 21
Aydın Efeler Diş Kliniği
Mimar Sinan Mahallesi 2362 Sokak No:1/C
Efeler / Aydın Efeler / Aydın
444 88 21
Adana Çukurova Diş Kliniği
Huzurevleri Mahallesi Türkmenbaşı Bulvarı No:60/D Canoğlu Plaza
Çukurova / Adana Çukurova / Adana
444 88 21
Zekeriyaköy Diş Kliniği
Zekeriyaköy Mahallesi 1. Cadde No: 57 İç Kapı No:2
Sarıyer / İstanbul Zekeriyaköy / İstanbul
444 88 21
Bursa Çamlıca Diş Kliniği
Çamlıca Mah. Kavakdere Cad. B Blok No:150 B/A
Nilüfer Bursa Çamlıca / Bursa
444 88 21
İzmir Bornova Diş Kliniği
Kazımdirik Mah. 372/26 Sok. No:9
Bornova İzmir Bornova / İzmir
444 88 21
Antalya Lara Kids Diş Kliniği
Güzeloba Mah. Barınaklar Bulvarı No:130/A Muratpaşa / Antalya Lara kids / Antalya
444 88 21