Horlama Protezi

Horlama Protezi

Horlamanın Diş ve Çene Sağlığı ile İlgisi Nedir?

 

Horlama ile dişlerin aslında hiçbir ilişki yoktur. Horlama, yutak bölgesindeki havayolunun daralması ve titreşmesi ile ortaya çıkar. Bu sebeple, çenenin pozisyonu horlama ile ilişkilendirilir. Horlama sorununa çözüm için bu darlığın giderilmesi gerekir. Burada da yardımımıza horlama protezi koşuyor. 

 

 

Horlama Hangi Aşamadaysa Tedavi Gerektirir?

 

Sağlıklı insanlar da uykularında horlayabilir; her horlayan hasta demek değildir. Bir insan yorgun ise ya da alkol almış ise de horlayabilir. Öte yandan, horlama her gece oluyor ise yüksek sesli ve rahatsız edici ise ve yan yatarken de oluyorsa artık burada horlama bir hastalığa dönüşmüştür diyebiliriz.

 

 

Horlama Protezi Nedir?

 

Günümüzde horlama tedavisi için kullanılan en etkili materyal horlama protezidir. Horlama protezi uykuda kullanılır. Dişler üzerine aynı bir boksör dişliği gibi takılarak, alt çeneyi önde konumlandırır, dilin ve damağın sarkmasıyla tıkanmış olan nefes yolunu açarak horlama ve uyku apnesini engeller. Horlama protezi uyku sırasında alt çeneyi ileri bir pozisyonda konumlandırdığı için, alt çenesi küçük ve geride olan hastalarda da horlama ve uyku apnesini engeller. Protez sadece tedavi süresince ve geceleri yatarken takılır, gün içerisinde kullanılmasına gerek yoktur. Horlama protezi kişiye özel uygunlukta yapıldığı için diğer diş protezleri ve dişsizlik durumunda da kullanılabilir.

 

 

Horlama Protezi Kimlere, Ne Zaman Uygulanır?

 

Doktor muayenesi sonrasında karar verilmesi gerekir. 17 yaşından büyük kişilere horlama protezi uygulanabilir.

 

 

Protezin Uygulanma Süreci Nedir?

 

Kişiye özel horlama protezi ölçü alınarak hazırlanır; yani kullanacak kişinin kliniğe gelmesi gerekir. Şehir dışı ve yurt dışından çok talep geliyor ve bu kişilerin çoğu zaman konaklamaları mümkün olamayabiliyor. Bu hastalara horlama protezini aynı gün içinde hazırlayıp teslim edebiliyoruz. Bunu bir program dahilinde, belli bir sayıda ve belli tarihlerde yapabiliyoruz. İstanbul içindeki hastalara ise bir-iki hafta içerisinde teslim ediyoruz.

 

 

Protez Kalıcı mı Geçici mi?

 

Horlama protezi yutak bölgesindeki gevşeyen dokuların tekrardan eski gerginliklerine gelmesine yardım eder. Tedavinin kalıcı olması için, hastaların da dikkat etmesi gereken bazı konular var. Örneğin; kişinin kilo problemi varsa zayıflaması veya alkol kullanıyorsa bırakması, yani kısaca sağlıklı bir yaşam sürmesi gerekir. Kullanacak kişi bu konulara dikkat etmezse, çoğu zaman horlama protezini gözlük gibi düşünebiliriz. Yani kullandıkça faydası olur.

 

 

Hasta Grubunu Genelde Nasıl Bir Kitle Oluşturuyor?

 

Toplumumuzun %40’ında maalesef horlama problemi var. Horlama çoğu zaman erkekler ile bağdaştırılsa da kadınlarda da sıkça rastlıyoruz. Genelde kadınların, horlamaktan utanabildikleri için tedaviye başvurmayabildiklerini gözlemliyoruz. Genel olarak baktığımızda, erkeklerde her yaşta horlama şikayeti ile karşılaşabiliyoruz, bununla birlikte özelikle kilo problemi olan kişilerde bu şikayeti daha çok gözlemliyoruz. Kadınlarda ise özellikle menopoz sonrası, yani ortalama 45 yaş ve üzerinde horlama şikayeti %50’lere kadar çıkabiliyor.

 

 

Makaleyi Yazan Hekim: Çene ve Yüz Protezi Uzmanı Dr. Dt. Tuğrul Saygı

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekimine başvurmalısın.

Online Randevu Al
Klinik Seç
Hekim Seç

Bu Tedavinin Uygulandığı Klinikler

Ataşehir Diş Kliniği
Barbaros Mah. Halk Cad. No:63/1
Ataşehir / İstanbul Ataşehir / İstanbul
444 88 21
Bursa Çamlıca Diş Kliniği
Çamlıca Mah. Kavakdere Cad. B Blok No:150 B/A
Nilüfer Bursa Çamlıca / Bursa
444 88 21