Ortodonti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortodonti, kısaca diş ve çene bozuklukları ile ilgilenen diş hekimliğinin özel bir dalıdır. Peki, sizler bu tedavi hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Dent Group olarak konu hakkındaki detayları sizlerle yazımızda paylaştık! <

Ortodonti Nedir?

Ortodonti nedir, pek çok insan tarafından internette aratılan bir sorudur. Uyumsuz ve çapraşık dişleri tedavi eden uzmanlık dalına ortodonti denmektedir. Bu tedaviye yalnızca estetik kaygılar göz önünde bulundurularak başvurulmaz. Aynı zamanda çene ekleminde var olan problemlerin,kapanış bozukluklarının ve bazı gelişimsel kusurların da teşhisi ve tedavisi de ortodontinin uğraştığı alanlardandır.

Konuşma problemi yaşayan kişiler de ortodontik tedavilerle düzgün diksiyona kavuşabilir. Ortodonti, kişiye özel olan bir tedavi yöntemidir ve diş hekimliğinin diğer branşları ile birlikte sürekli olarak işbirliği halindedir. Bozulmanın yeniden meydana gelmemesi için düzenli olarak pekiştirme tedavileri uygulanır.

Ortodonti Tedavisi Süresince Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sürecinin olumlu ilerlemesinde önemli olan üç faktör bulunur. Bu faktörler; aile, hasta ve doktor üçgenidir. Verilen randevu günlerini aksatmamak oldukça önemlidir. Doktorun üstünde durduğu konular ciddiye alınmalı ve uygulanmalıdır. Aksi takdirde tedavi süreci uzayacak ve başarı şansı düşecektir.

Dikkat edilmesi gereken diğer mesele ise ağız ve diş bakımının aksatılmamasıdır. Diş ve diş etlerinin sağlıklı olması tedavinin başarıya ulaşmasında oldukça etkili olan konudur. Ayrıca tedavi süresince sert besin tüketilmemesine dikkat etmelisiniz. Bu tür gıdaları tüketirken küçük parçalara ayırmanız çok daha faydalı olacaktır.

Ağızdaki braketlere zarar verebilecek bir diğer konu ise çekirdekli yiyeceklerdir. Özellikle erik, kiraz, zeytin gibi besinleri tüketirken çekirdeklerini çıkarttığınızdan emin olun!
Bu web sitesinin tüm tasarımı ve tüm içerik dentgroup’a aittir. dentgroup'un yazılı ve açık izni olmaksızın bunların kullanımı halinde ilgililer hakkında 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca cezai ve hukuki yollara başvurulacaktır.
Tüm hakları saklıdır
2023 dentgroup A.Ş.