Diş eti çekilmesi nedir?

Diş eti çekilmesi, diş etinin diş kökü üzerinden çekilerek, kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır.

Diş eti çekilmesi hangi yaş gruplarında görülür?

Yaşla beraber diş eti çekilmesi ihtimali artar. Çevresel ve genetik faktörlere bağlı da genç yaşta çekilmeler görülebilir.

Diş eti çekilmesinin sebepleri nelerdir?

  • Çok sert kıllı diş fırçası kullanmak
  • Diş etini ters yönde, şiddetli fırçalamak
  • Dişlerin şiddetli düzeyde çapraşıklığı
  • Hijyen eksikliğine bağlı yoğun diş taşı birikimleri
  • Kontrol altına alınamayan şiddetli sistematik hastalıklar
  • Sigara

Hatalı yapılmış kaplama ve dolgular diş eti çekilmesinin temel sebeplerindendir.

Diş eti çekilmesi yaşamamak için dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?

Dişler orta sertlikte bir fırça ile, elle çok baskı yapmadan ve hareketler her zaman diş etinden dişe doğru olacak şekilde fırçalanmalı. Basınç sensörüne sahip şarjlı diş fırçaları diş hekimlerinin tavsiyesidir.

Diş eti hastalıkları diş eti çekilmesine nasıl sebep olur?

Diş eti hastalıkları yumuşak dokuda başlar, tedavi edilmezse dişi çevreleyen dokulara ve nihayet kemiğe ulaşır. İltihaba bağlı kemik erimesi sonucu, diş eti çekilmesi meydana gelir.

Diş eti çekilmesi ne gibi sorunlara yol açar?

Diş hassasiyeti, plak birikimine bağlı ağız kokusu, estetik sorunlar, temizliği zor alanlar olduğu için çürüklere ve buna bağlı diş kayıplarına yol açar.

Diş eti çekilmesinde tedavi yolları nelerdir?

Diş eti çekilmesi durumlarında diş dokusu üzerinde meydana gelen hasarın tedavi edilmesi, diş duyarlılığının tedavi edilmesi ve çekilen diş eti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi olmak üzere 3 tedavi yöntemi uygulanır.

Diş dokusu üzerinde meydana gelen hasar nasıl tedavi edilir?

Diş eti üzerinde meydana gelen hasarlar hasarlı bölgeye dolgu uygulanması veya dişin tamamiyle kaplanması ile tedavi edilir. Bu şekilde meydana gelmiş hassasiyet sorunu da ortadan kalkar.

Hangi durumlarda diş eti cerrahisine başvurulur?

Hastalarımızın ön bölgelerinde meydana gelmiş olan ve özellikle estetik problem yaratan durumlarda, diş eti hastalığının ilerlediği durumlarda ve arka dişlerde kaplamanın yeterli olmayacağı durumlarda diş eti cerrahisine başvurulur.

Diş eti cerrahisi nasıl uygulanır?

Diş eti cerrahisi iki şekilde uygulanır. Greftleme adı verilen ilk metotta hastamızın damağından alınan ve greft adı verilen parça diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanır. Kaydırma adı verilen ikinci metotta ise çekilme olan bölgesinin yanında sağlam doku varsa doku çekilmenin üzerine kaydırılarak kapatılır.

Operasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Operasyon sonrasında en dikkat edilmesi gereken konu o bölgenin mekanik travmadan uzak tutulmasıdır. Yediklerinize dikkat etmeli ve sert, baharatlı, asitli ve çok sıcak besinlerden uzak durmalısınız. Operasyon bölgesinin temiz tutulması tedavinin sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Tedavi sürecinde sigara kullanabilir miyim?

Operasyon öncesinde ve sonrasındaki bir haftalık iyileşme sürecinde olabildiğince sigaradan uzak durmaları gerekir.Bölgede yeni bir doku meydana geldiğinden o dokunun beslenmesi çok önemlidir ve sigara kullanımı beslenmeyi bozar. Çok sigara içen hastalara diş eti tedavisi yapılması uygun değildir.

Diş eti operasyonundan sonra dikiş atılır mı, dikiş olursa kaç gün sonra alınır?

Diş eti operasyonlarından sonra genellikle dikiş atılır ve dikişler operasyondan bir hafta sonra alınır.

Makaleyi Yazan Hekim: Dt. Koray Kendir

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır,
tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.
ONLINE RANDEVU AL MAKE AN ONLINE APPOINTMENT

dentgroup Klinik
01
Doktor
02
Doktor Seçiniz

Bu web sitesinin tüm tasarımı ve tüm içerik dentgroup’a aittir. dentgroup'un yazılı ve açık izni olmaksızın bunların kullanımı halinde ilgililer hakkında 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca cezai ve hukuki yollara başvurulacaktır.
Tüm hakları saklıdır
2023 dentgroup A.Ş.